
Laura Müller jest pierwszą kobietą w historii Formuły 1, która objęła funkcję inżyniera wyścigowego. To moment przełomowy w historii sportu. 33-letnia Niemka obejmuje jedno z najbardziej prestiżowych stanowisk operacyjnych na torze. Będzie ściśle współpracować z nowym kierowcą zespołu, Estebanem Oconem, pełniąc funkcję jego głównego łącznika z zespołem i będąc głosem w jego słuchawkach podczas wyścigów.
Kluczowa rola inżyniera wyścigowego
Inżynier wyścigowy ma bardzo wymagające stanowisko, które wymaga od niego scalenia technicznej wiedzy, błyskawicznego myślenia oraz umiejętności skutecznego komunikowania istotnych informacji pod ogromną presją. Osiągnięcie Laury to nie tylko przełamanie szklanego sufitu w świecie motorsportu, ale również dowód jej kompetencji.
Jej historia jest inspiracją. Udowadnia, że możliwości w inżynierii motorsportowej stale się poszerzają. Dzięki niej studenci są w stanie uwierzyć, że ciężka praca, determinacja i odpowiednie wykształcenie mogą prowadzić do świetnej kariery.
Kim jest inżynier wyścigowy?
Inżynier wyścigowy jest ważnym i niezbędnym łącznikiem między kierowcą a zespołem. Fani Formuły 1 rozpoznają na tym stanowisku m.in. Petera „Bono” Bonningtona, do niedawna inżyniera Lewisa Hamiltona, znanego z It’s Hammer Time, czy inżyniera Maxa Verstappena, czyli Gianpiero Lambiase’a.
Inżynier wyścigowy odpowiada za analizę danych, optymalizację osiągów bolidu, a także wsparcie kierowcy w trakcie całego weekendu wyścigowego. Konieczne są tutaj precyzja, wiedza techniczna i umiejętności pracy zespołowej. To wszystko tworzy strategię wyścigową umożliwiającą jak najlepsze rezultaty.

Laura, żeby objąć to stanowisko, musiała wykazać się wiedzą z dynamiki pojazdu, analizy danych, aerodynamiki. W pozyskiwaniu takich umiejętności pomocne mogą być niektóre inicjatywy. Wskazać można m.in. program FIA „Girls on Track”, który wskazuje zainteresowanym kobietom drogę rozwoju w technicznych dziedzinach tego sportu.
Kim jest Laura Müller?
Müller, pochodząca z Lake Constance w Niemczech, może pochwalić się imponującym dorobkiem akademickim. Ukończyła studia licencjackie i magisterskie z inżynierii samochodowej na Politechnice Monachijskiej. Edukację w tym kierunku realizowała w latach 2011–2018.
Sama przyznaje, że jako dziecko marzyła o tym, by zostać kierowcą Formuły 1 i rywalizować z samym Michaelem Schumacherem. Mimo to jej droga potoczyła się zgoła inaczej.
Swoją karierę motorsportową zaczęła od stażu w Phoenix Racing, gdzie zajmowała się analizą danych oraz wsparciem inżyniera wyścigowego. Później została inżynierem w Formula Renault 2.0 w zespole Josef Kaufmann Racing. Następnie przeniosła się do Brazylii, gdzie jako inżynier danych pracowała z Lucasem di Grassim w Hero Motorsport.
Kolejnym krokiem był Racing Team Nederland. Pracowała jako inżynier danych i osiągów w serii WEC, by potem objąć tę samą funkcję w Algarve Pro Racing Team. Tam pracowała przy prototypie Oreca 07 w European Le Mans Series.

Gdy uzyskała już niezbędne doświadczenie w DragonSpeed, ABT Sportsline w serii DTM – gdzie pełniła funkcję inżyniera wyścigowego Sophii Flörsch – oraz w Manthey Racing, wspieranym przez Porsche, Müller w 2022 roku dołączyła do Haasa jako inżynier ds. osiągów.
Trzy lata później Niemka awansowana na stanowisko inżyniera wyścigowego Estebana Ocona w ramach wewnętrznych zmian kadrowych. Müller i Ocon współpracowali już w przeszłości. gdyż ich pierwsze wspólne testy odbyły się po zakończeniu sezonu 2024 w Abu Zabi, gdy Francuz dołączył do zespołu.
Zdaniem Komatsu, szefa zespołu Haas, Müller i Ocona łączy podobna determinacja:
Esteban także jest bardzo zdeterminowany, więc pod tym względem myślę, że świetnie się dopasują. Kiedy Laura napotyka problem, nie zatrzymuje się na pierwszej odpowiedzi. Niektórzy, gdy znajdą pierwsze rozwiązanie, myślą: „Dobra, mam to, idziemy dalej”. Ale ona wie, że to dopiero początek i trzeba zgłębić temat. To właśnie jej determinacja imponuje mi najbardziej.
Liczą się kompetencje, nie płeć
Ayao Komatsu podkreślił, że wybór Müller nie był podyktowany kwestiami płci, lecz wyłącznie jej umiejętnościami:
Jeśli spojrzysz na to, ile kobiet inżynierów mamy w biurze, to jest to zdecydowanie więcej niż wcześniej. Ale to nie jest tak, że wybrałem Laurę, bo jest kobietą. Nie obchodzi nas narodowość, płeć, to naprawdę nie ma znaczenia, bo liczy się praca. Jak możesz wpasować się w zespół, jak możesz zmaksymalizować wydajność. Uważam, że to słuszny wybór.
Nie tylko Laura Müller doświadczyła zmiany. Carine Cridelich dołączyła w marcu do zespołu Haas jako szefowa strategii, przechodząc z Racing Bulls. Zmiany te są częścią szerszego procesu wzmacniania struktury zespołu. Jej przejście do Haasa zakończyło długie i żmudne poszukiwania szefa strategii.

Haas zakończył ubiegły sezon na 7. miejscu w klasyfikacji konstruktorów – był to ich najlepszy wynik od 2018 roku. W 2025 roku ekipa chce zbudować na tym fundament, wystawiając nowy skład: zwycięzcę Grand Prix Węgier 2021, Estebana Ocona, oraz juniora Ferrari, Olliego Bearmana.
Historyczne punkty
Podczas Grand Prix Chin 2025 Ocon ukończył wyścig na 5. pozycji, co pozwoliło mu uzyskać 10 punktów. Oznacza to, że Laura Müller jest pierwszą kobietą w F1 na stanowisku inżyniera wyścigowego, która brała czynny udział w zdobyciu punktów. Jest to coś historycznego!
Kobiety w motorsporcie
Kobiety wciąż stanowią mniejszość w zespołach. Poza Laurą najbardziej znane kobiety w F1 to:
- – Hannah Schmitz – starszy specjalista ds. strategii wyścigowej w Red Bullu,
- – Margarita Torres Díez – główny inżynier układu napędowego w Mercedes-AMG High Performance Powertrains (HPP), czyli fabryki silnikowej Mercedesa w okolicach Brixworth, w której projektuje oraz tworzy się turbodoładowane silniki spalinowe z układem odzyskiwania energii,
- – Bernadette Collins – dyrektor strategii wyścigowej w Astonie Martinie,
- – Julie Coulter – inżynier projektu ds. układów silnika i energii elektrycznej w McLarenie,
- – Ruth Buscombe-Divey – wcześniej inżynier odpowiedzialny za symulator i następnie strateg wyścigowy w Ferrari (2012–2015), główny inżynier ds. strategii w Haasie (2015–2016), dyrektor ds. strategii wyścigowej w Sauberze (2016–2024), aktualnie ambasadorka marki AWS Motorsports i doradca techniczny podczas transmisji Formuły 1.
Inkluzywność – podejście zespołów
Zespoły w F1 stale poszukują nowych pracowników, gotowych zapewnić im jak najlepsze wyniki. Branża motoryzacyjna coraz szerzej otwiera się na grupy niedoreprezentowane w środowisku. Sprawia to, że możemy zobaczyć coraz więcej kobiet na padoku. Wszystko to wynik wdrożonych inicjatyw i programów promujących różnorodne ścieżki kariery dla m.in. kobiet i dziewczynek. Każdy zespół podchodzi do tego na swój sposób.
Haas, pragnąc wyróżniać kobiety w inżynierii w motorsporcie, zorganizował m.in. Międzynarodowy Dzień Kobiet Inżynierów.
Ferrari wspólnie z FIA i Formułą 1 podpisało Kartę Różnorodności i Włączania (Diversity & Inclusion Charter), wykazując zaangażowanie w promowanie równości, sprawiedliwości i integracji w motorsporcie oraz w środowisku pracy. Dokument ten wynika bezpośrednio z raportu Komisji Hamiltona i badań fundacji Mission 44, wspierającej młode osoby z uboższych i niedoreprezentowanych środowisk. Siedmiokrotny mistrz świata wielokrotnie podnosił głos w sprawie inkluzywności w edukacji i miejscu pracy.
Ferrari posiada certyfikat Equal-Salary i stale wdraża inkluzywne praktyki rekrutacyjne. Angażuje się w edukację za sprawą takich inicjatyw, jak „Inspiring Girls” czy promowanie STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics, czyli nauka, technologia, inżynieria i matematyka).
Mercedes również tworzy programy stażowe dla mechaników. Dodatkowo uruchomił inicjatywę Accelerate 25, która gwarantować ma, że co roku minimum jedna czwarta nowo zatrudnionych osób będzie pochodzić ze środowisk niedoreprezentowanych.
Czasy się zmieniają, a wraz z nimi obraz sportów motorowych. Müller i wiele innych osób jest inspiracją dla młodych kobiet i dziewczynek, które chcą zaangażować się w bardziej techniczne aspekty Formuły 1. Laura komentuje to w ten sposób:
Jeśli moja twarz w telewizji może sprawić, że dziewczęta i młode kobiety pomyślą, iż one także mogą to osiągnąć, to naprawdę bardzo mnie to cieszy.