
Siedziby zespołów F1 mają ogromne znaczenie z logistycznego punktu widzenia i są sercami całej operacji związanej ze ściganiem się w Formule 1. Najliczniejsze siedziby są miejscem pracy ponad 1000 osób, a niektóre są tak nowoczesne, że wykorzystywane są przy kręceniu filmów Science-Fiction. W tym artykule omówimy gdzie zespoły Formuły 1 posiadają swoje siedziby.
Już jest! Przewodnik Kibica F1 na sezon 2025 jest już dostępny!
Znajdziesz go za darmo pod tym linkiem – Przewodnik Kibica F1
Siedziby zespołów F1
Red Bull – Milton Keynes, Wielka Brytania,
Mercedes – Brackley, Wielka Brytania,
McLaren – Woking, Wielka Brytania,
Aston Martin – Silverstone, Wielka Brytania,
Alpine – Enstone, Wielka Brytania,
Williams – Grove, Wielka Brytania,
Ferrari – Maranello, Włochy,
RB – Faenza, Włochy,
Sauber – Hinwil, Szwajcaria,
Haas – Kannapolis, USA,
Siedziba Red Bulla – Milton Keynes, Wielka Brytania
Red Bull zadebiutował w Formule 1 w 2005 roku, przejmując bankrutującą ekipę Jaguara. Pierwsza Fabryka w Milton Keynes powstała w 1990 roku, gdy Jackie Stewart zakładał swój zespół w Formule 3. Na przestrzeni trzech dekad, fabryka została rozwinięta, a dzięki sukcesom Red Bulla, korytarze zapełniły się licznymi trofeami. Czerwone byki zdobyły 6 tytułów w mistrzostwach konstruktorów, a kierowcy tego reprezentujący jego barwy 8 krotnie zdobywali mistrzostwa indywidualne. Fabryka położona jest około 100 kilometrów na północ od Londynu, w bliskim sąsiedztwie kilku innych siedzib.

Siedziba Mercedesa, Brackley, Wielka Brytania
Mercedes zadebiutował w Formule 1 w 1954 roku, jednak prędko zrezygnował ze startów w królowej motorsportu. Do F1 powrócił dopiero w 2010 roku, przejmując zespół Brawn GP. Mercedes bardzo szybko zgłosił chęć do rywalizacji o najwyższe cele, zatrudniając 7-krotnego mistrza świata, Michaela Schumachera. Niemiec od 3 lat był na emeryturze, jednak postanowił wrócić do rywalizacji w barwach ekipy z rodzimego kraju. Od 2010 roku, Mercedes zdobył 8 tytułów konstruktorskich oraz 7 tytułów indywidualnych. W 2024 roku, koncern ogłosił plan na rozbudowę swojej siedziby w Brackley, nazywając ją “Doliną krzemową” wśród fabryk w Formule 1.
Siedziba McLarena, Woking, Wielka Brytania
Zdobywca tytułu mistrzowskiego z sezonu 2024 posiada jedną z bardziej znanych fabryk wśród wszystkich zespołów Formuły 1. McLaren Technology Centre to nowoczesny kompleks znajdujący się na terenie 500 000 metrów kwadratowych i otwarty w 1999 roku, lecz pracownicy rozpoczęli pracę dopiero w 2003 roku. Według doniesień BBC, całkowity koszt budowy McLaren Technology Centre wyniósł ponad £300 000 000. Dzięki swojemu futurystycznemu stylowi architektonicznemu, siedziba McLarena regularnie użyczana jest do kręcenia filmów, między innymi serialu “Andor”.

Siedziba Aston Martina, Silverstone, Wielka Brytania
Aston Martin posiada obecnie najnowocześniejszą fabrykę i siedzibę ze wszystkich zespołów Formuły 1. Prace rozpoczęto w 2021 roku, za sprawą ogromnych nakładów finansowych wniesionych przez Lawrence’a Strolla, a fabrykę otwarto w 2023 roku, tuż przed Grand Prix Wielkiej Brytanii na Silverstone. Pomimo otwarcia, nie wszystko było w pełni gotowe, a pełna operacyjność planowana jest na 2026 rok. Nowa fabryka i nowy tunel aerodynamiczny, w połączeniu z silnikami Hondy i geniuszem inżynieryjnym Adriana Neweya daje nadzieję na walkę o najwyższe cele w niedalekiej przyszłości, lecz ciężko sobie to wyobrazić z duetem drewniany Lance Stroll i stary Fernando Alonso.
Siedziba Alpine, Enstone, Wielka Brytania
Jeden z bardziej utytuowanych zespołów Formuły 1 posiada fabrykę w Enstone, pomimo swoich francuskich korzeni. W odróżenieniu od Peugeota, który swoją siedzibę w F1 miał w Poissy, Alpine posiada swoją siedzibę w regionie Chipping Norton, w połowie odległości pomiędzy Londynem, a Birmingham. Mogłoby się wydawać, że nie będzie większej potwarzy dla francuskiego producenta aut, niż posiadanie siedziby w Wielkiej Brytanii, natomiast od końcówki 2015 roku, jest to rzeczywistość. Ciekawostką związaną z położeniem siedziby Alpine jest bardzo niedaleka odległość od farmy Jeremyego Clarksona – brytyjski prezenter i legenda motoryzacji za każdym razem gdy Alpine zdobywało podium, dostarczał kraty z piwami dla pracowników.

Siedziba Williamsa – Grove, Wielka Brytania
Najbardziej utytułowany brytyjski zespół lat 90 posiada swoją fabrykę w Grove, nieco ponad 110 kilometrów od serca Londynu. Williams w swojej historii zdobył 9 mistrzostw wśród konstruktorów i 7 mistrzostw wśród kierowców, co stawia go na równi z McLarenem na 2 pozycji w klasyfikacji wszechczasów, ustępując miejsca tylko ekipie Ferrari. Pomimo dominacji w ostatniej dekadzie XX wieku, Williams wpadł w duży kryzys, z którego nieustannie próbuje się wykopać, a przestarzała fabryka i ogromny dług technologiczny nie pomagają w walce o lepsze rezultaty.
Siedziba Ferrari – Maranello, Włochy
Nie ma na świecie miejsca bardziej żyjącego Formułą 1 i motoryzacją, niż Maranello, małe miasteczko pod Modeną. Pomimo skromnego położenia i braku futurystycznych budynków, Maranello jest sercem zespołu Ferrari, który ma na swoim koncie 16 mistrzostw wśród konstruktorów i 15 tytułów wśród kierowców. Pomimo tak licznych sukcesów, Ferrari czeka na jakikolwiek tytuł od 2008 roku, ponad 16 lat. Nad główną bramą do siedziby fabryki, znajdują się uchwyty na flagi – za każdym razem gdy Ferrari zdobywa zwycięstwo w wyścigu F1, dodatkowa flaga pojawia się po prawej stronie bramy, a gdy Ferrari wygrywa w seriach długodystansowych, flaga wywieszana jest z lewej strony bramy.
Siedziba Racing Bulls – Faenza, Włochy
Racing Bulls pomimo bycia ekipą juniorską Red Bulla, swoją fabrykę posiada w mieście Faenza obok toru Imola. Wszystko to za sprawą wcześniejszego właściciela, Minardi. Był to włoski projekt, który nie był w stanie konkurować z najlepszymi w Formule 1 i został sprzedany w 2006 roku ekipie Red Bulla, która przemianowała Minardi w “Toro Rosso”, znaczące po włosku “czerwony byk”. Ekipa juniorska Red Bulla kilkukrotnie zmieniała barwy i nazwę, natomiast siedzibą zespołu bezzmiennie pozostaje Faenza.
Siedziba Saubera – Hinwil, Szwajcaria
Siedziba Saubera zlokalizowana była w Hinwil od początku istnienia zespołu. W 1970 roku, Peter Sauber stworzył Saubera C1, którym wygrał mistrzostwa Szwajcarii aut sportowych w tym samym roku. Peter Sauber otworzył garaż na terenie firmy swojego ojca. W 1992 roku, siedziba została zmodernizowana, a od tego czasu dodane zostały kolejne unowocześnienia, w tym otwarty w 2004 roku nowoczesny tunel aerodynamiczny. To właśnie dzięki niemu, Sauber (BMW) było w stanie walczyć o podium z takimi siłami jak Ferrari czy McLaren, a Robert Kubica wygrał Grand Prix Kanady w 2008 roku.
Siedziba Haasa – Kannapolis, USA
Haas jako jedyny zespół nie posiada swojej głównej siedziby na Starym Kontynencie. Ekipa została założona przez amerykańskiego inwestora Gene’a Haasa, który wcześniej był właścicielem zespołu startującego w NASCAR. W 2014 roku postanowił rozszerzyć obecność w motorsporcie o Formułę 1, a Haas dołączył do stawki w sezonie 2016. Pomimo posiadania głównej siedziby w stanie Karolina Północna, zespół posiada oddział w Wielkiej Brytanii, którego głównym zadaniem jest usprawnienie logistyki podczas europejskiej części sezonu.
Dlaczego lokalizacja siedzib zespołów jest tak ważna?
Podczas gdy kierowcy w przerwach między wyścigami korzystają z lokalnych uroków, bądź wracają do swoich domów, ekipy muszą naprawiać uszkodzone części, zapewniać dostawy nowych komponentów oraz ulepszeń, a także poświęcać czas na rozwój bolidów na przyszłe sezony. Dlatego ważnym jest, aby siedziby zespołów były dobrze zoptymalizowane i pozwalały na stworzenie sprawnej siatki logistycznej.
Jak duże są siedziby zespołów F1?
Siedziby zespołów w F1 różnią się rozmiarami ze względu na swoją charakterystykę. Mniejsze nazwy świata F1 większość komponentów kupuje od innych zespołów, dzięki czemu nie muszą inwestować w rozwój swojej siedziby i fabryki, a także może zatrudniać mniej osób (według estymacji w Haasie jest to około 300 osób). Z drugiej strony, Mercedes produkuje wszystkie elementy we własnym zakresie, a także jest dostawcą silników dla Astona Martina, McLarena i Williamsa, co wymaga dużo większych inwestycji. Według szacunków, Mercedes jest stajnią z najliczniejszą załogą, liczącą ponad 1200 pracowników, a ich kompleks liczy 6 budynków i znajduje się na obszarze ponad 60 000m²
Źródło obrazka wyróżniającego: Ferrari Photogallery