Maranello to siedziba zespołu Ferrari w Formule 1.

Siedziby zespołów F1 mają ogromne znaczenie z logistycznego punktu widzenia i są sercami całej operacji związanej ze ściganiem się w Formule 1. Najliczniejsze siedziby są miejscem pracy ponad 1000 osób, a niektóre są tak nowoczesne, że wykorzystywane są przy kręceniu filmów Science-Fiction. W tym artykule omówimy gdzie zespoły Formuły 1 posiadają swoje siedziby.


Już jest! Przewodnik Kibica F1 na sezon 2025 jest już dostępny!

Znajdziesz go za darmo pod tym linkiem – Przewodnik Kibica F1


Siedziby zespołów F1

Red Bull – Milton Keynes, Wielka Brytania,

Mercedes – Brackley, Wielka Brytania,

McLaren – Woking, Wielka Brytania,

Aston Martin – Silverstone, Wielka Brytania,

Alpine – Enstone, Wielka Brytania,

Williams – Grove, Wielka Brytania,

Ferrari – Maranello, Włochy,

RB – Faenza, Włochy,

Sauber – Hinwil, Szwajcaria,

Haas – Kannapolis, USA,

Siedziba Red Bulla – Milton Keynes, Wielka Brytania

Red Bull zadebiutował w Formule 1 w 2005 roku, przejmując bankrutującą ekipę Jaguara. Pierwsza Fabryka w Milton Keynes powstała w 1990 roku, gdy Jackie Stewart zakładał swój zespół w Formule 3. Na przestrzeni trzech dekad, fabryka została rozwinięta, a dzięki sukcesom Red Bulla, korytarze zapełniły się licznymi trofeami. Czerwone byki zdobyły 6 tytułów w mistrzostwach konstruktorów, a kierowcy tego reprezentujący jego barwy 8 krotnie zdobywali mistrzostwa indywidualne. Fabryka położona jest około 100 kilometrów na północ od Londynu, w bliskim sąsiedztwie kilku innych siedzib.

Liam Lawson odwiedzający siedzibę Red Bulla Źródło: Mark Thompson, Red Bull Content Pool

Siedziba Mercedesa, Brackley, Wielka Brytania

Mercedes zadebiutował w Formule 1 w 1954 roku, jednak prędko zrezygnował ze startów w królowej motorsportu. Do F1 powrócił dopiero w 2010 roku, przejmując zespół Brawn GP. Mercedes bardzo szybko zgłosił chęć do rywalizacji o najwyższe cele, zatrudniając 7-krotnego mistrza świata, Michaela Schumachera. Niemiec od 3 lat był na emeryturze, jednak postanowił wrócić do rywalizacji w barwach ekipy z rodzimego kraju. Od 2010 roku, Mercedes zdobył 8 tytułów konstruktorskich oraz 7 tytułów indywidualnych. W 2024 roku, koncern ogłosił plan na rozbudowę swojej siedziby w Brackley, nazywając ją “Doliną krzemową” wśród fabryk w Formule 1.

Siedziba McLarena, Woking, Wielka Brytania

Zdobywca tytułu mistrzowskiego z sezonu 2024 posiada jedną z bardziej znanych fabryk wśród wszystkich zespołów Formuły 1. McLaren Technology Centre to nowoczesny kompleks znajdujący się na terenie 500 000 metrów kwadratowych i otwarty w 1999 roku, lecz pracownicy rozpoczęli pracę dopiero w 2003 roku. Według doniesień BBC, całkowity koszt budowy McLaren Technology Centre wyniósł ponad £300 000 000. Dzięki swojemu futurystycznemu stylowi architektonicznemu, siedziba McLarena regularnie użyczana jest do kręcenia filmów, między innymi serialu “Andor”.

Siedziba McLarena grająca port kosmiczny w serialu Star Wars „Andor”. Źródło: Reddit.com, u/Xplosiv27

Siedziba Aston Martina, Silverstone, Wielka Brytania

Aston Martin posiada obecnie najnowocześniejszą fabrykę i siedzibę ze wszystkich zespołów Formuły 1. Prace rozpoczęto w 2021 roku, za sprawą ogromnych nakładów finansowych wniesionych przez Lawrence’a Strolla, a fabrykę otwarto w 2023 roku, tuż przed Grand Prix Wielkiej Brytanii na Silverstone. Pomimo otwarcia, nie wszystko było w pełni gotowe, a pełna operacyjność planowana jest na 2026 rok. Nowa fabryka i nowy tunel aerodynamiczny, w połączeniu z silnikami Hondy i geniuszem inżynieryjnym Adriana Neweya daje nadzieję na walkę o najwyższe cele w niedalekiej przyszłości, lecz ciężko sobie to wyobrazić z duetem drewniany Lance Stroll i stary Fernando Alonso.

Siedziba Alpine, Enstone, Wielka Brytania

Jeden z bardziej utytuowanych zespołów Formuły 1 posiada fabrykę w Enstone, pomimo swoich francuskich korzeni. W odróżenieniu od Peugeota, który swoją siedzibę w F1 miał w Poissy, Alpine posiada swoją siedzibę w regionie Chipping Norton, w połowie odległości pomiędzy Londynem, a Birmingham. Mogłoby się wydawać, że nie będzie większej potwarzy dla francuskiego producenta aut, niż posiadanie siedziby w Wielkiej Brytanii, natomiast od końcówki 2015 roku, jest to rzeczywistość. Ciekawostką związaną z położeniem siedziby Alpine jest bardzo niedaleka odległość od farmy Jeremyego Clarksona – brytyjski prezenter i legenda motoryzacji za każdym razem gdy Alpine zdobywało podium, dostarczał kraty z piwami dla pracowników.

Jeremy Clarkson dostarczający swoje piwo dla pracowników siedziby Alpine w Enstone. Źródło: x.com/autosport

Siedziba Williamsa – Grove, Wielka Brytania

Najbardziej utytułowany brytyjski zespół lat 90 posiada swoją fabrykę w Grove, nieco ponad 110 kilometrów od serca Londynu. Williams w swojej historii zdobył 9 mistrzostw wśród konstruktorów i 7 mistrzostw wśród kierowców, co stawia go na równi z McLarenem na 2 pozycji w klasyfikacji wszechczasów, ustępując miejsca tylko ekipie Ferrari. Pomimo dominacji w ostatniej dekadzie XX wieku, Williams wpadł w duży kryzys, z którego nieustannie próbuje się wykopać, a przestarzała fabryka i ogromny dług technologiczny nie pomagają w walce o lepsze rezultaty. 

Siedziba Ferrari – Maranello, Włochy

Nie ma na świecie miejsca bardziej żyjącego Formułą 1 i motoryzacją, niż Maranello, małe miasteczko pod Modeną. Pomimo skromnego położenia i braku futurystycznych budynków, Maranello jest sercem zespołu Ferrari, który ma na swoim koncie 16 mistrzostw wśród konstruktorów i 15 tytułów wśród kierowców. Pomimo tak licznych sukcesów, Ferrari czeka na jakikolwiek tytuł od 2008 roku, ponad 16 lat. Nad główną bramą do siedziby fabryki, znajdują się uchwyty na flagi – za każdym razem gdy Ferrari zdobywa zwycięstwo w wyścigu F1, dodatkowa flaga pojawia się po prawej stronie bramy, a gdy Ferrari wygrywa w seriach długodystansowych, flaga wywieszana jest z lewej strony bramy. 

Siedziba Racing Bulls – Faenza, Włochy

Racing Bulls pomimo bycia ekipą juniorską Red Bulla, swoją fabrykę posiada w mieście Faenza obok toru Imola. Wszystko to za sprawą wcześniejszego właściciela, Minardi. Był to włoski projekt, który nie był w stanie konkurować z najlepszymi w Formule 1 i został sprzedany w 2006 roku ekipie Red Bulla, która przemianowała Minardi w “Toro Rosso”, znaczące po włosku “czerwony byk”. Ekipa juniorska Red Bulla kilkukrotnie zmieniała barwy i nazwę, natomiast siedzibą zespołu bezzmiennie pozostaje Faenza.

Siedziba Saubera – Hinwil, Szwajcaria

Siedziba Saubera zlokalizowana była w Hinwil od początku istnienia zespołu. W 1970 roku, Peter Sauber stworzył Saubera C1, którym wygrał mistrzostwa Szwajcarii aut sportowych w tym samym roku. Peter Sauber otworzył garaż na terenie firmy swojego ojca. W 1992 roku, siedziba została zmodernizowana, a od tego czasu dodane zostały kolejne unowocześnienia, w tym otwarty w 2004 roku nowoczesny tunel aerodynamiczny. To właśnie dzięki niemu, Sauber (BMW) było w stanie walczyć o podium z takimi siłami jak Ferrari czy McLaren, a Robert Kubica wygrał Grand Prix Kanady w 2008 roku. 

Siedziba Haasa – Kannapolis, USA

Haas jako jedyny zespół nie posiada swojej głównej siedziby na Starym Kontynencie. Ekipa została założona przez amerykańskiego inwestora Gene’a Haasa, który wcześniej był właścicielem zespołu startującego w NASCAR. W 2014 roku postanowił rozszerzyć obecność w motorsporcie o Formułę 1, a Haas dołączył do stawki w sezonie 2016. Pomimo posiadania głównej siedziby w stanie Karolina Północna, zespół posiada oddział w Wielkiej Brytanii, którego głównym zadaniem jest usprawnienie logistyki podczas europejskiej części sezonu.

Dlaczego lokalizacja siedzib zespołów jest tak ważna?

Podczas gdy kierowcy w przerwach między wyścigami korzystają z lokalnych uroków, bądź wracają do swoich domów, ekipy muszą naprawiać uszkodzone części, zapewniać dostawy nowych komponentów oraz ulepszeń, a także poświęcać czas na rozwój bolidów na przyszłe sezony. Dlatego ważnym jest, aby siedziby zespołów były dobrze zoptymalizowane i pozwalały na stworzenie sprawnej siatki logistycznej.

Jak duże są siedziby zespołów F1?

Siedziby zespołów w F1 różnią się rozmiarami ze względu na swoją charakterystykę. Mniejsze nazwy świata F1 większość komponentów kupuje od innych zespołów, dzięki czemu nie muszą inwestować w rozwój swojej siedziby i fabryki, a także może zatrudniać mniej osób (według estymacji w Haasie jest to około 300 osób). Z drugiej strony, Mercedes produkuje wszystkie elementy we własnym zakresie, a także jest dostawcą silników dla Astona Martina, McLarena i Williamsa, co wymaga dużo większych inwestycji. Według szacunków, Mercedes jest stajnią z najliczniejszą załogą, liczącą ponad 1200 pracowników, a ich kompleks liczy 6 budynków i znajduje się na obszarze ponad 60 000m²

Źródło obrazka wyróżniającego: Ferrari Photogallery

PREVIOUS POST
You May Also Like